Pomněnkový den každoročně připomíná pohřešované děti

Každý 25. květen je připomínán Mezinárodní den pohřešovaných dětí. Jeho smyslem je především upozornit veřejnost na fenomén pohřešovaných dětí, či dětí na útěku a rovněž vyjádřit poselství naděje a solidarity rodičům, kteří nemají o svých dětech žádné zprávy a nevědí, co se s nimi stalo.


Nejen v České republice se pro Mezinárodní den pohřešovaných dětí (International Missing Children's Day) vžil název Pomněnkový den. Název je odvozen od anglického názvu kvítku pomněnky „forget-me-not“ (nezapomeň na mě).

Pomněnkový den se zrodil ve Spojených státech amerických jako den , který má připomínat osud phřešovaných dětí v návaznosti na událost, která se stala 25. května 1979 v New Yorku, kdy na cestě do školy zmizel šestiletý Etan Patz. Etan se nikdy živý nenašel a jeho vrah byl dopaden až po 31 letech. Pachatelem byl 
jednapadesátiletý Pedro Hernandez, který byl odsouzen na 25 let za únos a vraždu. 

Běhěm následujících let začaly nejrůznější organizace připomínat tento den v souvislosti se zmizelými dětmi a v roce 
1983 označil prezident USA Ronald Reagan 25. květen za Den pohřešovaných dětí. Jako mezinárodní den se začal připomínat od roku 1986, v Evropě od roku 2002. Česká republika si tento den připomíná od roku 2004. 

Policisté každoročně pátrají po několika tisících dětí a v průměru dvaceti pohřešovaných dětí v ohrožení. Rok 2020 byl vzhledem k pandemii covidu-19 z hlediska pátrání po ztracených dětech klidnější, i přesto bylo pohřešováno 1 132 dětí. 

forget-me-not-316354_1280.jpg


V každém roce se v rámci Pomněnkového dne uskuteční po celé republice několik akcí, které pořádá Policie ČR, nestátní neziskové organizace i mezinárodní organizace. Každoročně jsou kampaně uváděny na webových stránkách Pomozte mě najít včas.

 Policie ČR tento rok připomíná mezinárodní den projektem, do kterého se zapojil zpěvák Marek Ztracený. Jedná se o videospoty s názvem "ZTRACENÝ ať zůstane jen jeden". 
Videospoty naleznete zde


Rady pro postup v případě ztraceného dítěte, preventivní aktivity pro předcházení, či informace o systému pátrání naleznete na Pomozte mě najít včas. O dětěch v bezprostředním ohrožení života nebo zdraví se veřejnost také může dozvědět pomocí aplikace ECHO, kam policie vkládá ty nejzávážnější případy.   

pOMOZTE.png

Zdroje:
prevencekriminality.cz 
mvcr.cz 
pomoztemenajitvcas.webnode.cz