Projekt pro vzdělávání odborníků v oblasti závislostí a závislostního chování "Rosteme společně", který už čtvrtým rokem realizuje Odbor bezpečnosti a krizového řízení Krajského úřadu Karlovarského kraje, nabídne v roce 2025 semináře z oblasti práce s klienty s duálními diagnózami, bez domova či ohroženými ztrátou domova a představí také specifika práce s nelátkovými závislostmi.

První seminář s názvem Práce s klientem s duální diagnózou realizuje pro projekt "Rosteme společně" organizace FOKUS Praha, z.ú. V sociálních službách stále přibývá klientů s duální diagnózou (psychiatrická diagnóza plus závislost na návykové látce). Většina pracovníků v sociální oblasti nemá základní teoretické znalosti ani snadný přístup ke kazuistikám či příkladům dobré praxe v této problematice, a tak postupují často spíše intuitivně než systematicky při poskytování svých služeb. Kurz pracuje s postoji pracovníků v sociálních službách, sociálních pracovníků a dalších členů multidisciplinárních týmů a učí je zaměřit svou intuici, účelně vést rozhovor a rozumět problematice duálních diagnóz jako systému potíží navazujících na trauma. Nabízí vhled do etiologie obou druhů diagnóz a do jejich vzájemného ovlivňování. Kurz je ale veden především prakticky, aby absolvent dokázal efektivně komunikovat a spolupracovat s lidmi, kteří mají tyto potíže. Jde také o odstranění obav z "problematické" klientely a dodání sebedůvěry pracovníkům v přímé péči, že mohou lidem s duální diagnózou v rámci svých služeb pomoci.
Celkový rozsah kurzu je 16h a uskuteční se ve dnech 19. a 20. března 2025 v prostorách Krajského úřadu Karlovarského kraje, kurz je akreditován MPSV. Kapacita je omezena na 20 osob a přihlásit se lze zde.
Druhý seminář v pořadí se zaměří na Sociální práci s lidmi bez domova a s lidmi ohroženými ztrátou domova, povede jej lektorka PhDr. Eva Klimentova, Ph.D. a pro projekt Rosteme společně tento kurz zrealizuje Vzdělávací agentura EDUPOL. Absolvent kurzu dokáže vymezit pojem bezdomovství a získá přehled o jednotlivých formách bezdomovství. Pochopí rizikové faktory, které podmiňují vznik, rozvoj a udržení bezdomovství a porozumí mechanismu sociálního vyloučení. Bude seznámen se strategií prevence a překonávání sociálního vyloučení s důrazem na tzv. bod zlomu a jeho důsledky. Získá orientaci ve stávajícím systému sociálních služeb a služeb sociální práce pro osoby bez domova v České republice.
Celkový rozsah kurzu je 8h, kurz se koná 30. května 2025 v prostorách Krajského úřadu Karlovarského kraje, je akreditován MPSV, kapacita je omezena na 25 účastníků. Přihlásit se na tento kurz mohou zájemci zde.
V posledním kurzu v roce 2025 seznámí lektor Mgr. Josef Krejčí z Institu Interse účastníky se Specifiky práce se závislostí na digitálních technologiích. Kurz je orientovaný na prezentaci vývoje problematiky digitálních závislostí, seznámí účastníky se základními pojmy a se statistikami i s komplexnější otázkou, co je závislost a co není. Bude jim představena norma, kolik času s obrazovkou je v pořádku a kolik už ne. Během kurzu budou účastníci seznámeni se specifickými fenomény vztahujícími se k digitálním závislostem. Bude jim představen fenomén abstinence. Kurz nabídne také základní principy práce s motivací, nastavení pravidel při používání digitálních zařízení, i konkrétní rady, co v intervenci s klientem zohlednit. Účastníci se seznámí s mapou pomoci v adiktologické oblasti.
Kurz má rozsah 8h je kapacitně omezen na 20 osob, konat se bude 29. září 2025 a je akreditován MPSV a ČAA. Přihlásit se na něj mohou zájemci prostřednictvím tohoto odkazu.
Pro více informací k jednotlivým kurzům kontaktujte Martinu Valentovou, krajskou protidrogovou koordinátorku na telefonu: 736 650 380 nebo na e-mailu martina [dot] valentova [at] kr-karlovarsky [dot] cz.