Odřad HZS Karlovarského kraje zamířil na pomoc do Hřenska

K hašení rozsáhlého lesního požáru v Hřensku bylo nasazeno již téměř 90 profesionálních i dobrovolných hasičů Karlovarského kraje se 40 kusy techniky.

Na žádost HZS Ústeckého kraje bylo vysláno na pomoc do Hřenska již několik desítek hasičů a techniky. Jako první odjížděla z Karlovarského kraje v úterý 26. 7. 2022 jednotka s velitelským „dronovým“ vozem, která pomocí stacionárních kamer zprostředkovává on-line přenos pohledu na místo požáru. Tento přenos slouží veliteli zásahu pro lepší orientaci a získání přehledu o aktuální situaci a na tomto odkazu se můžete i vy podívat na živý přenos ze stacionárních kamer umístěných na rozhledně Janov. Na základě požadavku velitele zásahu zajišťuje tato jednotka také aktuální snímkování místa zásahu a vyhledávání ohnisek požáru pomocí dronu.

Dronový vůz.jpg Stacionární kamery pro online přenos.jpg Velkoobjemové čerpadlo.jpg

Ve čtvrtek 28. 7. 2022 bylo na místo zásahu vysláno velkoobjemové čerpadlo a hadicový přívěs. Velkoobjemové čerpadlo dokáže dopravit požární vodu až na vzdálenost několika kilometrů. S tímto čerpadlem odjela šestičlenná obsluha, která bude na místě pracovat tak dlouho, jak bude potřeba.

Hasiči se po dojezdu na místo ihned zapojili do hasebních prací. Kromě techniky si hasiči z Hřenska vyžádali pomoc příslušníků, kteří mají znalost německého jazyka. Jedná se o dva příslušníky, kteří pomáhají velitelům s tlumočením, nebo zprostředkovávají kontakt německých velitelů se štábem hasičů v Hřensku.

Na základě další žádosti o pomoc při hašení v okolí Hřenska odjel v sobotu 30. 7. 2022 v ranních hodinách z Karlových Varů požární odřad složený z téměř čtyř desítek hasičů z HZS Karlovarského kraje a dvou jednotek SDH obcí se šesti cisternami, třemi dopravními automobily, dvěma velitelskými vozidly, týlovým kontejnerem a spojovým vozem.

Preventivní kácení ohořelých stromů.jpg

Karlovarští hasiči mají přidělený úsek u Mezní Louky mezi vrcholy Oltářní Kámen a Bouřňák. Jejich úkolem bylo vytvořit hadicové vedení na hřeben, vyhledávat ohniska požáru a doutnající či hořící místa prolévat vodou. Aby ji dostali až k místu požáru, museli hasiči použít přes dva kilometry hadic a 4 přenosné stříkačky pro kompenzaci tlakových ztrát na 130 výškových metrech. Ve špatně dostupném terénu si musí hasiči také dávat pozor na poškozené stromy požárem, a proto si viditelně poškozené stromy v blízkosti jejich zásahu preventivně kácí.

Během úterý 2. 8. 2022 proběhlo částečné střídání vyslaných hasičů, přičemž jejich nasazení u požáru se předběžně předpokládá do pátku 5. 8. 2022.

 

3. srpna 2022 | Autor: HZS Karlovarského kraje