Fotovoltaické elektrárny (dále jen FVE), jsou již dnes hojně viditelné na střechách rodinných domů a začíná se rozmáhat instalace na střechy bytových domů. FVE však mohou představovat i určitá požární rizika. Pojďme si říci něco o rizicích při provozu FVE a jak jim předcházet
Drahá energie nutí lidi šetřit a přemýšlet o využití jiných zdrojů energií například těch přírodních. Výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů je zároveň podpořena dotací státu z programu Nová zelená úsporám, díky které mohou obyvatelé domů ročně ušetřit až několik desítek tisíc korun. Každé takovéto zařízení však s sebou nese určitá rizika při provozu.
Vzhledem k rozšiřující se instalaci FVE apelují hasiči na provozovatele, aby mysleli na požární rizika
- Nesprávná instalace FVE může být hlavní příčinou požáru. Je důležité, aby FVE byla instalována kvalifikovaným odborníkem, který dodrží všechny bezpečnostní předpisy.
- Poškozené panely mohou být dalším zdrojem požáru, poškození panelů může způsobit například krupobití, vichřice nebo neopatrné zacházení.
- FVE mohou generovat velké množství tepla, což může představovat riziko vzniku požáru. Je proto důležité, aby FVE byla instalována tak, aby bylo přebytečné teplo bezpečně odváděno.
- Baterie, které se používají k ukládání elektřiny z FVE, mohou v některých případech rovněž zavinit požár. Výbuch baterií může způsobit například poškození baterií nebo nesprávná manipulace s nimi.
Obrázek: Požár FVE na střeše domuZdroj: www.bezpecnostprace.info
Protipožární a bezpečnostní opatření související s instalací FVE
- FVE je potřeba vnímat jako jakákoliv jiná elektrická zařízení. Podle statistik HZS ČR jsou požáry FVE na našem území sice ojedinělé, přesto neodborná instalace a manipulace nejvíce přispívá k riziku vzniku požáru, který je devastující.
- Každý majitel FVE nebo pracovník odborné instalační firmy, by měl dbát na protipožární bezpečnost od úplného začátku projektování střešní elektrárny, přes její instalaci až k provozu a údržbě FVE.
- Projekt i instalace se musí řídit odpovídajícími normami.
- Důležité je zvolit certifikovanou firmu, která sama upozorní na omezení a povinnosti týkající se požární bezpečnosti FVE. Jde například o zajištění vhodných podmínek pro případný požární zásah, úpravu vedení FVE, dostatečné odstupy výkonových prvků, umístění rozvaděče a střídače do stinných míst, ochrana kabelového vedení, instalaci dvoustupňových čidel v rozvaděčích (přes 70 °C – alarmující, přes 90 °C – vypínací), či připojení samočinného odpojení nebo rozpojení instalace pro zajištění maximálního napětí v systému do 400 V.
- V budově by nemělo chybět označení, že se v objektu FVE nachází a mělo by být provedeno seznámení obyvatel domu s požární bezpečností.
- Pro snížení rizika požáru jsou důležité pravidelné kontroly a revize solárních panelů a celého systému FVE kvalifikovanou osobou.
Obrázek: Požár FVE v obci Bukovina 28. 7. 2023Zdroj: HZS Jihomoravského kraje
Zásady bezpečného provozu FVE nejen na rodinných domech, ale také na bytových domech, kde lze instalovat větší počet panelů generující vyšší výkon elektrárny:
- FVE nechte instalovat kvalifikovanou firmou, která má zkušenosti s instalací FVE a zná bezpečnostní předpisy. Informujte se předem o zkušenostech vámi vybrané dodavatelské firmy a proberte možná rizika s technikem, který bude instalaci provádět. Ministerstvem průmyslu a obchodu je legislativně upraveno, že instalaci FVE smí provést pouze autorizovaná osoba s profesní kvalifikací „Elektromontér fotovoltaických systémů“ (kód:26-014-H).
- nechte pravidelně kontrolovat FVE a baterie, protože servis solárních panelů je nezbytný pro bezproblémové fungování celého systému. Pravidelnou kontrolou bude zajištěno, že je celý systém v dobrém stavu a že splňuje bezpečnostní předpisy. Monitoring celého systému je dnes již běžnou součástí nabízených služeb dodavatelskými firmami. Za poplatek, nebo v některých případech i bezplatně, tak může dodavatelská firma na dálku kontrolovat stav celé elektrárny i jednotlivých panelů,
- udržujte FVE v čistotě a nepoškozené. Alespoň jednou ročně se doporučuje provést profesionální servis nejen panelů, ale i technologií v technické místnosti. Vhodné také je panely kontrolovat po vizuální stránce, jelikož i taková kontrola může odhalit lehké praskliny, které mohou způsobit výpadek nebo požár celé FVE,
- uchovávejte baterie v bezpečném prostředí, aby se zabránilo jejich poškození nebo požáru. Z toho důvodu je potřeba mít instalované baterie společně s ostatními technologiemi v určené uzavřené technické místnosti v rámci projektu FVE,
- instalujte požární hlásič a hasicí přístroj, který může poskytnout včasné varování před požárem a hasicí přístroj může být použit k uhašení požáru v počáteční fázi samotnými obyvateli domu,
- zvyšte povědomí obyvatel bytového domu o požární bezpečnosti, měli by být informováni o požární bezpečnosti, aby věděli, jak se chovat v případě požáru FVE na střeše bytového domu.
Obrázek: Příklad instalace FVE na budovy z hlediska památkové péče
Zdroj: Národní památkový ústav
Leták s odbornými informacemi k požární bezpečnosti FVE od HZS Pardubického kraje naleznete
.Zásady protipožárního zabezpečení naleznete
.Video zachycující požár baterií FVE můžete zhlédnout zde.
18. července 2024 | Autor: HZS Karlovarského kraje