Rady a doporučení – Záchrana tonoucího

K létu neodmyslitelně patří vodní radovánky. V horkých dnech jsou velmi navštěvována koupaliště, rybníky i jezera k osvěžení a relaxu. Rádi  plaveme, jezdíme na tobogánu, podnikáme dobrodružné výpravy na kajaku, raftu nebo na oblíbeném paddleboardu. Pojďme si říci něco o rizicích při pobytu u vody.

Pod vlivem euforie z letních radovánek člověk rychle ztrácí ostražitost. V prázdninovém čase je v České republice nejčastější úrazovou příčinou náhlé smrti dětí a mládeže i dospělých právě utonutí.

Tonutí

K tonutí dochází uzavřením nebo zaplavením dýchacích cest při ponoření do vody či jiné tekutiny. Utonutí je nejčastější způsob úmrtí při sportování či radovánkách ve vodě. Proto nikdy při plavání nebo hraní si ve vodě nepřeceňuj své síly.

Obrázek: utonulý

Zdroj: Záchranný kruh

Příčiny tonutí

Příčin tonutí může být i více, než jen nalokání se vody a následné dušení. Člověka může ve vodě postihnout infarkt, cévní mozková příhoda, epileptický záchvat, křeče nebo i alergická reakce na včelí či vosí bodnutí, případně požahání medúzou v moři. Hrozí také tonutí následky vážného úrazu (např. skok do mělké vody).

Příznaky tonutí

I příznaků tonutí je několik. Tonoucí člověk obvykle při tonutí začíná panikařit, snaží se dostat k jakémukoli plovoucímu předmětu, kterého by se zachytil, začíná rychle dýchat, nedokáže se udržet na hladině.  Málokdy uvidíte či uslyšíte tonoucího člověka mávat či křičet o pomoc (tzv. tiché tonutí).

Veškeré úsilí věnuje tonoucí na udržení se nad hladinou. Tělo tonoucího začíná na hladině tzv. pumpovat, tzn. že je chvíli na hladině a chvíli pod hladinou. Osoba začíná vodu polykat, posléze vdechovat. Snaží se chytit čehokoliv, co plave okolo, aby se zachránil. Doslova platí přísloví "tonoucí se stébla chytá". Tonoucího při vědomí často postihují svalové křeče, nastává u něj podchlazení, začíná blednout, dusí se, opouští jej síly až nakonec zmizí pod hladinou. Pokud je tonoucí v bezvědomí, chvíli se může bez jakéhokoli pohybu vznášet na hladině, za chvíli také mizí pod hladinou.

První pomoc

Nejprve se snaž tonoucímu poskytnout nějaký předmět, kterého by se mohl zachytit (větev, PET lahev, plovák apod.). Vždy od tonoucího udržuj bezpečnou vzdálenost – mohl by na tebe skočit a utopit tě. Po chycení se tonoucí uklidní a můžeš ho přitáhnout ke břehu. Pokud je ale tonoucí v bezvědomí, rychle si rozmysli svůj postup.

Zavolej o pomoc na linku 150, najdi si záchrannou pomůcku (plovák, kruh, PET lahev), sundej ze sebe nasákavé oblečení a zezadu připlav k tonoucímu. K tonoucímu připlav vždy zezadu, drcni do něj a prověř, zda je skutečně v bezvědomí. Následně ho polož zády na záchrannou pomůcku a co nejrychleji ho dotáhni ke břehu. Nesnaž se do něj při tažení dýchat nebo vylévat vodu z plic. Jen mu drž hlavu zakloněnou.

Obrázek: záchrana tonoucího