Rady a doporučení – EXTRÉMNĚ NÍZKÉ TEPLOTY

Krásné slunečné počasí se zasněženou krajinou a teplotami kolem -5 °C je v zimním období velice vítané. Pokud však teploty začnou klesat pod -10 °C i přes den, mohou nepříznivě působit na lidský organismus i životní prostředí. Pojďme si říci něco o extrémně nízkých teplotách a o tom, jak předcházet jejich nepříznivému působení.

V současné době se potýkáme s nestálým počasím plným extrémů. V zimním období na přelomu let 2023/2024 nás trápí vytrvalé deště způsobující povodně, velmi silný vítr nebo teplota kolem 10 °C střídající se se studenou frontou ze severu, která přináší velice nízké teploty kolem – 10 °C.

Co způsobuje extrémně nízké teploty?

Nahromaděný vzduch ve vrchních vrstvách atmosféry svou vahou klesá k zemskému povrchu, kde se rozbíhá do všech stran. Když klesá suchý vzduch k zemskému povrchu, přinese jasné a mrazivé počasí beze srážek. Naopak klesá-li vlhký vzduch, způsobuje inverzní oblačnost v nižších výškách, někdy doprovázenou srážkami. Pokud studená vzduchová masa, která se tvoří nad severní Evropou, propadne i do střední Evropy, tvoří se místy náledí, zmrazky a sněhové jazyky způsobující komplikace nejen v dopravě.

Obrázek č. 1: Synoptická situace tlakové výše

https://www.in-pocasi.cz/clanky/images/01_2024/original/20220-2457.png  

Zdroj: In-počasí.cz

Jak silný mráz působí a ovlivňuje člověka?

Obecně platí, že s krátkodobými silnými mrazy se organizmus zdravého člověka vyrovná poměrně dobře. Lidské tělo je na změny teploty velmi citlivé. Na nízké teploty reaguje zúžením cév, zejména těch v kůži, svalovým třesem nebo zvýšením sekrece adrenalinu a noradrenalinu. Důvod je prostý, aby únik tepla přes kůži byl co nejmenší. Jenže když se cévy zúží, musí vzrůst krevní tlak, aby se dostal dostatek krve ke tkáním. A pokud srdce člověka není v pořádku, může tato zvýšená zátěž znamenat i jeho ohrožení. Subjektivně se to často projevuje větší bolestí na hrudi i zvýšenou dušností.

Při mrazu se také mění složení krve – roste množství krevních destiček, krev je tedy hustší a to znamená, že roste riziko ucpání cév poškozených aterosklerózou, včetně cév v mozku. Problémy můžou dále pociťovat lidé s poruchami srdečního rytmu, protože mrazy tyto poruchy dále prohlubují. Jinými slovy, pokud člověk trpí nějakými srdečními chorobami, neměl by nízké zimní teploty brát na lehkou váhu – základní doporučení je vyvarovat se zvýšené tělesné námahy a omezit i přechody z vyhřátého prostředí na venkovní silný mráz.

Obrázek č. 2: Předpověď mrazivého a slunného počasí