Již třetím rokem se mohou odborníci v Karlovarském kraji zdarma vzdělávat v rámci projektu "Rosteme společně" a rozšiřovat tak svou kvalifikaci v oblasti práce s osobami závislými či závislostmi ohroženými.
V rámci projektu bude letos nabídnut výjimečně rozsáhlý seminář "Motivační rozhovory", který se uskuteční v celkovém rozsahu 60 výukových hodin a zrealizován bude celkem ve třech třídenních blocích. Motivační rozhovory jsou klinicky ověřené terapeutické přístupy, které pracují s nastavením vnitřní motivace lidí při změně chování a využívají se často v práci se závislými na alkoholu či drogách, s lidmi s poruchami příjmů potravy, v probačních službách či při práci s mladistvými. Seminář povede lektor Martin Větrovec, který má s motivačními rozhovory dlouhodobou zkušenost ze své práce v organizaci Sananim a který také působí jako lektor vedení motivačních rozhovorů již od roku 2004. Seminář se uskuteční v těchto dnech:
17. - 19. 4. 2024
4. - 6. 9. 2024
27. - 29. 11. 2024
Seminář je akreditovaný a pro získání certifikátu je nutné absolvovat alespoň 75 % kurzu, tj. 45 hodin. Registrace na první blok je již spuštěna a přihlásit se lze zde. Prosíme zájemce, aby se registrovali pouze v případě, že se mohou zúčastnit všech tří bloků.
Druhý seminář v pořadí se zaměří na Závislostní chování u dětí a dospívajících: prevence a léčba a povede jej lektor Bc. František Trantina. Realizátorem kurzu pro Karlovarský kraj bude vzdělávací agentura Aliaves & Co. Seminář je určen zejména školním metodikům prevence, úředníkům OSPOD na městech a krajích, státním zaměstnancům, kteří se mohou setkat s dětmi a dospívajícími ohroženými závislostí, pracovníkům sociálních služeb pracujícími s dětmi a dospívajícími, pracovníkům organizací, které zabezpečují preventivní programy pro děti a dospívající, pediatrům, pedopsychologům a dětským psychiatrům. Více informací ke kurzu lze najít
Kurz se uskuteční 24. 6. 2024, kapacita je omezena na 15 účastníků a přihlásit se lze zde.
Poslední připravovaný seminář v roce 2024 se bude věnovat tématu Specifik vězeňského prostředí a negativním jevům ve vězeňství. Lektorovat jej bude Mgr. Květuše Sluková Ph.D. ze společnosti Somepo s.r.o. Vzdělávací program se zabývá negativními jevy, které jsou v rozporu se snahami zaměstnanců vězeňské služby o korekci chování a postojů odsouzených a jejich odklonu z kriminální kariéry. Jedná se o závažnou problematikou, která výrazně narušuje programy zacházení a život ve věznici. Pozornost je věnována vysvětlení pojmů, které negativně ovlivňují možnost efektivní reintegrace a resocializace vězněných osob do majoritní společnosti. Zaměřuje se na nejčastější negativní dopady věznění jako je např. „prizonizace“. Závažnými tématy jsou i sebepoškozování a sebevražednost ve vězení, volní odmítání stravy, náhradní sexuální ukájení a zneužívání návykových látek. Stručně bude účastník seznámen i s možností hromadných nekázní a vzpour ve věznicích jako specifické formy agrese. Více informací ke kurzu lze nalézt a přihlašovat se je možné na tomto odkazu.
Těšíme se na všechna inspirativní setkání s účastníky kurzů v roce 2024. Pro více informací kontaktujte krajskou protidrogovou koordinátorku Bc. Martinu Valentovou (martina [dot] valentova [at] kr-karlovarsky [dot] cz, tel.: 736 650 380).